Lapacho – bojovník proti rakovině?

To, že může být lapacho velice nápomocné při boji s touto zhoubnou a obávanou chorobou, se už nějakou dobu ví. Když se ohlédneme trochu do historie, zjistíme totiž jednu zajímavou informaci. První výzkumy, spadající do této kategorie, započaly (jakkoliv to zní asi dnes zvláštně) již s koncem předminulého století.

Tehdy lékaři v Brazílii zaznamenali zajímavé výsledky, když podávali lapacho pacientům, kteří trpěli nějakou formou rakoviny. Jak ukázaly pozdější laboratorní výzkumy, v lapachu jsou obsaženy nejméně dvě různé složky, které dokáží výrazně pomoci v boji s touto nemocí. V určitých případech dokonce napomohou zastavení růstu zhoubných nádorů. Lapacho se dá využít i jako doplňková léčba pro lidi, kteří zrovna prodělali chemoterapii a výrazně jim tak usnadnit rekonvalescenci. Jak vidíte, možností je tu opravdu celá řada.

Ony dvě složky, které prospívají léčbě rakoviny, byly objeveny v šedesátých letech minulého století v USA, kde se na jejich identifikaci podíleli vědci z Národního institutu pro léčbu rakoviny. Proč došlo k vědeckému výzkumu? Americká vláda se rozhodla financovat celý projekt poté, co světovým tiskem proběhla úžasná zpráva z Brazílie. Jistý lékař totiž podával čaj z lapacha několika svým pacientům a z rakoviny je tím dokonale a bez následků vyléčil.

Výzkumy ohledně lapacha vlastně trvají až do dnešních dnů, protože je stále co objevovat. Již zmíněné dvě účinné látky, které dokáží za určitých podmínek zastavit rakovinné bujení, se jmenují lapachol a beta-lapafon. V současné době je lapacho předmětem konkrétních klinických testů, které mají za účel dokázat jeho přínos léčebnému procesu v ohledu rakoviny slinivky, krku nebo hlavy.

Jak dokazují výsledky vědců z amerického Simmons Cancer Centre, beta-lapachon, účinná látka obsažená v usušené kůře tohoto stromu, dokáže úspěšně zlikvidovat buňky napadené rakovinou, ale ty zdravé nijak nenapadá. Zvláštní, že? Jak je tohle vůbec umožněno, za jakých podmínek se tento proces děje?

Jeden z důležitých buněčných enzymů našeho organismu se jmenuje NQO1. Ten je ve zdravých buňkách přítomen jen v opravdu malém množství. Když ale vědci zkoumali buňky napadené rakovinou, zjistili, že právě NQO1 je v nich přítomen víc, než by bylo za běžného stavu normální. Pokud ale tento enzym přijde do kontaktu s beta-lapachonem, napadená buňka brzy odumírá a zdravá zůstane dál naprosto nepoškozená. A to ještě není zdaleka všechno, co je na celé věci to zajímavé. Co pro Vás tedy máme ještě dál?

Beta-lapachon totiž dokáže ještě více. Postižené buňky se totiž doslova a do písmene rozpadají, protože tato látka znemožňuje rakovinným procesům pracovat na opravě vlastní DNA. Pokud tedy není chemoterapie dostatečně účinná, je možné užívat lapacho – ať už ve formě tablet nebo čajových nálevů a dalších léčebných přípravků. Je to přinejmenším jistá naděje, která svítá těm, kterým už současná věda nedokáže dost účinně pomoci v jejich boji s rakovinou.

Není jistě žádnou novinkou, že chemoterapie – i když proběhne úspěšně – je opravdu velkým zásahem do organismu. Právě lapacho a jeho účinné látky však dokáží vrátit organismus do normálu mnohem dříve, než při konvenčních metodách léčby. Doslova totiž vyčistí celý organismus od toxických látek a dá do pořádku i po chemoterapii poněkud rozhozený metabolismus.